Türk Kızılay Doğu Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Kök Hücre Bağışladı

PAYLAŞ:   
14/10/2020

Türk Kızılay Doğu Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Halis Uzunkaya kök hücre bağışı ile Malatyalı bir hastaya umut oluyor.

T.C. Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay tarafından 2013 yılında imzalanan protokol kapsamında, hayata geçirilen TÜRKÖK projesi ile gönüllü kök hücre bağışçı adaylarının kazanılması Türk Kızılay tarafından sağlanmaktadır. Türk Kızılay, “Kök Hücre Bağışçısı Kazanımı” görevine Bölge Kan Merkezlerinde kurduğu 13 Gönüllü Verici Merkezi ile 2014 yılından bu yana devam ediyor. Türk Kızılay tarafından yürütülen bağışçı kazanımı faaliyetleri kapsamında gerçekleşen eşleşmeler sonucu T.C. Sağlık Bakanlığının koordinesinde kök hücre nakli işlemi gerçekleştiriliyor.

Kök hücre bağışçısı adayı olan Doğu Akdeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Halis Uzunkaya, beş yıl sonra kök hücre nakli ihtiyacı olan bir hastayla gerçekleşen doku eşleşmesi sonucunda bugün kök hücre bağışçısı oldu. Malatya’da özel bir tıp merkezinde gerçekleştirilen işlem sırasında Dr. Halis Uzunkaya’ya, tıp merkezinin Kök Hücre Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Ali Erkurt, Türk Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, Tıp Merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur ve Türk Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Av. Umut Yalçın eşlik etti.

Türk Kızılay Malatya Şube Başkanı Ramazan Soylu, bugüne kadar 70 binin üzerinde kök hücre bağışı alındığını belirterek, “Bu işin emektarlarından biri olan Bölge Kan Merkezi Müdürümüz Dr. Halis Uzunkaya da 2015 yılında kök hücre bağışçı adayı oldu. 5 yıl sonra, bir hasta ile eşleşmenin olduğu haberinin ardından bugün Malatya’ya gelerek kök hücre bağışında bulundu.” dedi. Sağlıklı her bireyi bu mutluluğu yaşamak üzere kök hücre bağışçı adayı olmaya davet ederek sözlerini tamamladı.

Kök hücre bağışı işleminin gerçekleştiği tıp merkezi Başhekimi Prof. Dr. Ali Beytur ise Türkiye’nin en büyük plazma hazırlayıcı merkezinin kendilerinde olduğun dile getirerek, “Meslektaşımız olan bağışçımız 5 yıl önce kök hücrelerini bağışladı. Bugün burada bir kan kanseri hastamız ile kanları uyuştuğu için bağışı alıyoruz. Merkezimizde yapılan nakil ile hastamız İnşallah şifasını bulacak.” dedi. Hastaların yakın çevresinde bulunamayan kök hücrelerin, TÜRKÖK Projesi sayesinde bulunduğunu ifade eden Beytur, bağış yapmak isteyen duyarlı vatandaşların Kızılay veya hastanelere başvurmalarının yeterli olacağını da sözlerine ekledi.

Türk Kızılay Genel Merkez Denetleme Kurulu Üyesi Av. Umut Yalçın, kök hücre bağışında bulunan Dr. Uzunkaya’yı yalnız bırakmayarak hassasiyetinden dolayı tebrik etti.

;