Vatan İçin Kan, Millet İçin Can Veririz

PAYLAŞ:   
01/06/2021

Gaziantep Valiliği, Şahinbey Belediyesi ve Türk Kızılay’ın birlikte gerçekleştirdiği ve geleneksel hale gelen kan bağışı etkinliğinin bu yıl sekizincisi gerçekleştirildi.

Vatan İçin Kan, Millet İçin Can Veririz sloganıyla sekizincisi gerçekleştirilen etkinliğe Gaziantep Valisi Davut Gül, Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık, Şahinbey İlçe Kaymakamı Tahir Şahin, Şehitkamil İlçe Kaymakamı Ömer Kalaylı, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Dr. Mehmet Berk, protokol üyeleri, STK temsilcileri ve vatandaşlar katılım sağladı. Doğu Akdeniz Bölge Kan Merkezi tarafından 15 Temmuz Demokrasi Meydanında kurulan kan bağışı alanında Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık ve bütün katılımcılar kan bağışında bulundu. Gazianteplilerin her yıl olduğu gibi bu yıl da büyük ilgi gösterdiği etkinlik kapsamında 17 bin 751 ünite kan bağışı alındı. Belediye tarafından, kurra ile belirlenen 100 kan bağışçısına 100 adet bisiklet hediye edildi.

“Düzenli Kan Bağışlayarak Kızılay’ın Kan Hizmetleri Alanında Yürüttüğü Faaliyetlere Destek Olmalıyız”

Vali Davut Gül, bağışlanan kanın başka birilerine hayat verdiğini belirterek, “Bu organizasyonu yapan başta Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu olmak üzere bütün ekibine Ankara’dan bu organizasyon için gelen Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık’a ve bu organizasyona destek veren Sivil Toplum Kuruluşlarına ve gönüllülerine teşekkür ediyorum. Hayat devam ediyor hastalıklar devam ediyor. Bu hastalıklar içerisinde ihtiyacımız olan kanı Kızılay aracılığıyla temin ediyoruz. Bu anlamda da burada sağladığınız her bir katkı birilerine kan olacak birilerine can olacak. Belki de en yakınlarınızın o sıkıntıdan kurtulmasına vesile olacak. Bu tür organizasyonların önemi başımıza kötü bir olay gelmeden anlaşılmıyor. Ancak bir yakınımıza kan ihtiyacımız olduğunda, kendimize kan ihtiyacımız olduğunda nasıl her tarafı aradığımızı, nasıl o kanı bulmak için elimizden geleni yaptığımızı biliyoruz. Burada yapacağımız kan bağışları gerekli olduğunda herhangi bir paniğe kapılmadan stokta olan kanlar olacak. Bu vesileyle de Kızılay’ın kan hizmetleri alanında yürüttüğü faaliyetlere düzenli kan bağışlayarak destek olmamız gerekiyor.” dedi.

“Kan Bağışı Sürekli Olmalı”

Kızılay Başkanı Dr. Kerem Kınık da kan bağışının önemine dikkat çekerek, “Valimizin himayelerinde, Şahinbey Belediyesi Başkanımızın önderliğinde pek çok insana şifa olacak binlerce ünite kan inşallah buradaki, bağışçılarında desteği ile toplanacak. Bağışlanan her bir ünite kan için de doğaya bir fidan dikiyoruz. Dolayısıyla bugün hem kan vereceğiz hem de doğaya binlerce fidan da dikmiş olacağız. Ben tekrar buraya gelerek kan veren, kan bağışlayan, fedakârlık yapan bütün bağışçılarımıza şükranlarımızı arz ediyorum. Bunun her gün devam etmesi gerekiyor. Düzenli kan bağışçılığı çok önemli. Bir ünite kan ile 3 kişiye can olabiliyorsunuz. Hayata tutunmasına vesile olduğunuz binlerce can adına şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

“Filistinli Kardeşlerimiz Yardıma Muhtaç”

Sosyal belediyecilik anlamında örnek projelere imza atan Şahinbey Belediyesi, Gazze’ye tam donanımlı 5 ambulans göndermek için Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık ile protokol imzaladı.
Gazze’de her yerin vurulduğunu ve şehrin çok ağır hasar aldığını belirten Dr. Kerem Kınık, “Filistin topraklarında genel olarak devam etmekte olan ve zalime duyarsız kalmayan tüm bağışçılarımıza şükranlarımız sunuyorum. Özellikle acil ihtiyaç noktasında çok fazla ihtiyaç var. Gazze’de neredeyse Marmara depreminin yıktığı bina kadar bina yıkıldı. Şu anda 75 bin insan evsiz ve 2 bin civarında insan yaralı. Filistinli kardeşlerimiz bu anlamda yardımlarımıza muhtaç. Filistin Yaralı, 'Uzat Elini' kampanyamızın ilk dakikalarından itibaren valiliklerimiz, belediyelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımız duyarsız kalmayarak bizlere destek oldular. Bu çerçevede Şahinbey Belediyemiz tam donanımlı 5 ambulansı Gazze’ye gönderiyor. Bu destekten dolayı Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’na teşekkür ederim.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Vatan İçin Can, Millet İçin Kan Veririz”

Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu, vatandaşları kan bağışına teşvik etmek istediklerini ifade ederek, “Geçen yıldan bu yana Covid19 ile mücadele ediyoruz. Bu süreçte kan stoklarında ve kan bağışlarında azalma meydana geldi. Göreve geldiğimiz günden itibaren bu yıl 12’ncisini düzenlediğimiz kan bağışı kampanyaları ile insanları kan bağışına teşvik etmek istiyoruz. 'Vatan İçin Can Millet İçin Kan Veririz' sloganıyla başlattığımız kan bağışı kampanyamızın hazırlıklarına günler öncesinden başladık. Hedefimiz Kızılayımızın kan ihtiyacını karşılamak. Bugüne kadar toplamda 17 bin 751 ünite kan bağışı toplandı. Bu sayımızı daha da arttırmak istedik ve bunun için küçük bir teşvik yapalım dedik. Kan bağışı yapan vatandaşlarımız arasında kura çekerek 100 bağışçımıza bisiklet hediye edeceğiz. Kan bağışına vermiş olduğunuz desteklerden dolayı Valimize, Kızılay Genel Başkanımıza, Büyükşehir Başkan Vekilimize, Kaymakamlarımıza, Kurum amirlerimize, Sivil toplum kuruluşlarımıza ve bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Gazze’ye 5 Ambulans Gönderiyoruz”

Başkan Mehmet Tahmazoğlu, Gazze’deki Müslümanlara tam donanımlı 5 ambulans göndermek için protokol imzaladıklarını belirterek, “Gazze ile kardeş belediyeyiz. Daha öncede oraya çeşitli yardımlarımız olmuştu. Yirmi gün önce Kızılay Genel Başkanımız Dr. Kerem Kınık ile yaptığımız görüşmede Gazze’nin 5 tane tam donanımlı ambulansa ihtiyacı olduğunu söyledi. Biz de meclis kararımızı aldık ve Gazze’deki kardeşlerimize tam donanımlı 5 ambulans gönderiyoruz. Bu anlamda destek veren herkese teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

;