Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu ile Kan Bağışında İş Birliği

PAYLAŞ:   
03/06/2021

Düzenli ve gönüllü kan bağışçısı kazanımı amacıyla faaliyetlerini sürdüren Kızılay, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu ile iş birliğine imza atarak yeni bir proje hayata geçirdi.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk, Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık’ın ev sahipliği yaptığı törenle bir araya geldi. Karşılıklı yapılan konuşmaların ardından imza törenine geçildi. İmzalanan iş birliği protokolü kapsamında, Kızılay tarafından gönüllü kan bağışının önemi konusunda eğitimlerini alan federasyonlar, dernekler ile muhtarlar kan bağışı kampanyaları düzenlemenin yanı sıra mevcut kampanyaları da destekleyerek ülkemizin ihtiyacı olan kanın karşılanmasına katkı sağlayacaklardır.

Muhtarlarımıza İş Birlikleri ve Gayretleri İçin Teşekkürler

Kızılay ile Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu arasında gerçekleştirilen iş birliği protokolü hakkında açıklama yapan Genel Başkan Dr. Kerem Kınık “Türkiye’deki mülki idare sisteminde halkın iradesinin kılcallarına indiği bir mekanizma olan muhtarlık ile Kızılay aslında ilişkili. Çünkü biz de teşkilatlarımızla insanlara, ihtiyaç sahiplerine dokunmaya çalışıyoruz. Muhtarlarımız da keza bunu yapıyorlar. Ülkemizdeki 18 bin köyde, 32 bin mahallede gerçekten büyük bir yapıyla teşkilatlanmış olan muhtarlarımız, demokrasinin birinci basamağı ve en güçlü yapısı. Vatandaşla en fazla muhatap olmak durumunda olan devletimizin seçilmiş olan bir noktası. Özellikle Onursal Genel Başkanımız, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Kızılay’da yürütmüş olduğumuz çalışmalar münasebetinde aynı perspektifte olaylara bakıyoruz. Ne zaman bir afet, olağanüstü bir durum olsa ilk yaptığımız etkilenen bölgedeki muhtarımızı aramak, ondan olayı anlamak oluyor. Ya da bir ihtiyaç varsa, bir yoksula ulaşılması gerekiyorsa yine bize ilk bilgiyi veren, rehberlik eden değerli muhtarlarımız oluyor. Özellikle kan hizmetleri konusunda da bu iradenin tecelli etmesi noktasında bu iş birliği protokolümüzü imza altına alıyoruz. Konfederasyonumuza da iş birlikleri ile gayretleri için, Kızılay’la olan münasebetleri ve güveni için tekrar teşekkür ediyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kızılay ile Birlikte Çalışmaktan Onur ve Mutluluk Duyuyoruz

Kızılay’ın kan temini konusunda yaptığı çalışmaların önemine dikkat çeken Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk, “Muhtarlar demokrasinin temel taşı olduğu gibi milletin de birinci derece temsilcisidir, halkın sorununu bilen derdiyle dertlenen kişidir. Milletimize hizmet yolunda bizlerin de Kızılay’a destek olması gerekiyor ve verilecek olan bir kanın üç can olduğunun bilinciyle birlikte hareket ederek bu yolda hep beraber, gönül gönüle milletimize hizmet etmek için buradayız. Bunu da başaracak güçteyiz. Birikimimiz var ve aynı hevesle, şefkatle inşallah milletimize, ihtiyacı olan insanlarımıza Kızılay’ın dünyanın neresinde bir ıstırap varsa orada olduğu bilinciyle Kızılay’la birlikte çalışmaktan onur ve mutluluk duyuyoruz” dedi.

;