Erzurum Müftülüğünden Kan ve Kök Hücre Bağışına Destek

PAYLAŞ:   
02/07/2021

Erzurum İl Müftülüğü’nün desteği ile “Sende Bir Umut Ol” sloganıyla Erzurum’da kan ve kök hücre bağışı kampanyası gerçekleştirildi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak, İl Müftüsü Şahin Yıldırım, Müftü Yardımcısı Müseffa Akbulut, ve din görevlileri Erzurum’da kent meydanında bulunan Türk Kızılay Kan Bağışı Noktasını ziyaret ederek kan bağışında bulundu.

Erzurum İl Müftüsü Şahin Yıldırım, kan bağışlamanın İslâm dininin insan hayatına verdiği değere uygun olarak teşvik edilen bir uygulama olduğunu belirterek, “Yüce Rabbimiz Kitabında, “Her kim bir hayatı kurtarırsa bütün insanları kurtarmış gibi olur.” buyurmaktadır. Peygamberimiz Hz. Muhammed’de şöyle buyuruyor: “Kim bir müminin dünyevi kederlerinden birini giderirse, Allah da onun kıyamet günü kederlerinden birini giderir. Kim bir fakire kolaylık gösterirse, Allah da ona dünyada ve ahirette kolaylık gösterir. Kim bir Müslümanın kusurunu örterse, Allah da dünya ve ahirette onun kusurunu örter. Kişi kardeşinin yardımında olduğu müddetçe, Allah da onun yardımındadır.” buyurmuştur. Dolayısıyla kan bağışı salih bir amel olarak sadaka hükmündedir. Her bir kan bağışı üç kişinin hayatını kurtarmaktadır. Dolayısıyla kan acil değil, sürekli bir ihtiyaçtır. Bu yüzden belli aralıklarla kan bağışında bulunmanın nice canlara hayat vereceği, nice umutları yeşerteceği unutulmamalıdır.” diye konuştu.

Ülkemizde yaşanan pandemi sürecinden dolayı kan stoklarının azalması sebebiyle Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş’ın "kan bağışı" çağrısında bulunduğunu hatırlatan Yıldırım, “Ülke genelinde ilçe müftülükleri öncülüğünde devam eden kan bağışı kampanyasına destek olmak için Erzurum Müftülüğü olarak, Erzurum Diyanet Gençliği koordinasyonunda Yakutiye ve Palandöken müftülüklerimiz ile birlikte başta kurum personelimizin ve halkımızın bu noktadaki hassasiyetini cezbetmek amacıyla bu kampanyayı başlattık. Hastanelerde tedavi gören ve kan bağışına ihtiyacı olan binlerce hastamız bulunmaktadır. Bizlerde bu hastalarımızın kan ihtiyacını karşılamak için elimizden geleni yapmak için buradayız. Kan bağışına engeli olmayan tüm vatandaşlarımızı bu kampanyaya destek sağlamaları için davet ediyoruz. Erzurum İl Müftülüğü olarak Türk Kızılay ile birlikte “Sende Bir Umut Ol” sloganıyla iki gün boyunca Havuzbaşı Kent Meydanı'nda düzenlemiş olduğumuz "kan ve kök hücre bağışı" organizasyonumuzda, başta kurum personelimizin ve Erzurumlu hemşerilerimizin yoğun katılımlarını bekliyor ve istirham ediyorum.” diye konuştu.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Bünyamin Albayrak ise açıklamasında “Erzurum İl Müftülüğümüz Kızılayımız ile hayırlı bereketli bir işe öncülük ediyor. Bir damla kan ile bir insana can olmaya nice hayatların gülmesine vesile olan müftülük çalışanlarımızı tebrik ediyorum.” dedi.

Törende, yaptığı kan bağışları ile bronz madalya kazanan il vaazlarından Muhammet Burak Çağlar’a madalya ve beratı takdim edildi. Kızılay Doğu Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Abdullah Üzer, kan bağışında bulunan müftülük çalışanlarına teşekkür etti.

;