Bizim Mahalle Kan Bağışlıyor İyilikte Birleşiyor

PAYLAŞ:   
05/07/2021

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk, arasında imzalanan protokolle Türkiye genelinde mahallelerde kan bağışı kampanyası düzenlendi.

Kampanya kapsamında "Bizim Mahalle Kan Bağışlıyor İyilikte Birleşiyor" sloganıyla ilk olarak Trabzon'dan başlayan kan bağışı kapsamında Ortahisar ilçesi 3 Nolu Erdoğdu Mahallesinde kan bağışı etkinliği düzenlendi. Doğu Karadeniz Bölge Kan Merkezince mahallenin en işlek bölgesine konumlandıran Türk Kızılay Mobil Kan Bağışı Araçlarında Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Aktürk, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ile vatandaşlar kan bağışında bulundu.

Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanı Bekir Aktürk, Türk Kızılay ile yaptıkları protokol hakkında bilgi vererek, Türkiye genelinde 51 bin muhtarı kan bağışında bulunmaya davet etti. Aktürk, kan bağışının önemine değinerek, "Sadece kan bağışlamalarını değil, halkımızı kan bağışlamaya da teşvik etmelerini istiyoruz. Bunun içinde ilk olarak kendimiz kan bağışlayarak bu işe sahip çıkıyoruz. Çünkü bir kan 3 can kurtarıyor ve bizler ne zaman kime kan ihtiyacı olacağını bilmiyoruz. Kanın doğası insan olduğu için buna hassasiyetle dikkat etmemiz gerekiyor ve buna hassasiyet göstermemiz gerekiyor. Hep birlikte olacağız bir bütün olarak herkesi kan vermeye davet ediyoruz. Trabzon'da 706 mahallemiz var ve bütün mahalle sakinlerimizi kampanyamıza destek vermeye davet ediyorum." dedi.

Doğu Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Dila Baran, iki kurum arasında kan bağışı farkındalığı yaratabilmek maksadıyla ülke genelinde uygulanması amacıyla protokol imzalandığını belirtti. Baran, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Genel Başkanının Trabzonlu olması nedeniyle kampanyanın startını Trabzon'dan verdiklerini ifade ederek, şunları kaydetti: "Trabzon'da kampanyamızın ilk etabı Erdoğdu Mahallesi oldu. Saat 22.00'ye kadar buradayız. Tüm halkımızı kan bağışına bekliyoruz. Önümüzdeki günlerde diğer mahallelerimizde kan bağışında bulunmak üzere halkımızla bir araya geleceğiz. Çünkü kan acil değil sürekli ihtiyaç ve sadece acil durumlarda değil. Düzenli kan kullanan hastalarımız içinde duyarlı olmak zorundayız çünkü gelişen tüm teknolojiye rağmen kanın tek kaynağı insan. Ben zaten bölge halkımızın duyarlılığından eminim. Ama bu kampanyamız nedeniyle de tüm halkımızı kan bağışına davet ediyorum." Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ise kampanyanın önemine değinerek, "Yürütülen bu çalışmalara destek verebilmek adına bizde belediye olarak bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada kızılayımızın sürekli iş birliği içerisinde olduk ve olmaya da devam edeceğiz." dedi.

;