Samsun Kan Bağışlıyor, Hedef 5555 Kan Bağışı

PAYLAŞ:   
31/08/2021

Gönüllü ve düzenli kan bağışı bilinci oluşturmak amacıyla "Samsun Kan Bağışlıyor, Hedef 5555 Kan Bağışı" kampanyası hayata geçirildi.

Samsun Valiliği ve Kaymakamlıkların desteğiyle Türk Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi tarafından 23 Ağustos-15 Ekim tarihleri arasında hayata geçirilen kampanya kapsamında 5555 ünite kan bağışı alınması hedefleniyor.

Kampanya Samsun Vali Yardımcısı Hasan Öztürk önderliğinde Atakum Kaymakamlığında gerçekleştirilen kan bağışı etkinliğiyle başladı. Atakum Kaymakamı Kemal Yıldız, Atakum Belediye Başkanı Cemil Deveci ile vatandaşların katılım sağladığı etkinliğin açılış konuşmasını yapan Vali Yardımcısı Hasan Öztürk konuşması sırasında, "Samsunlu hemşehrilerimi kan bağışında bulunmaya davet ediyorum. Özümüz, bir insanı kurtaran tüm insanlığı kurtarmış gibidir, sloganımız budur. Şimdiden bağış yapan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Muhsin Yıldırım ise konuşması sırasında sağlık kuruluşlarında tedavi gören hastaların tedavi süreçlerinde kan bileşenlerini karşılamanın tek yolunun kan bağışı olduğuna işaret etti. Kanın acil değil, sürekli ihtiyaç olduğunu hatırlatarak sözlerine şöyle devam etti: "Türkiye'de vatandaşların kan ürünleri temininde yaşadığı sıkıntılara son vermek amacıyla başlatılan 'Ulusal Güvenli Kan Temini Programı' kapsamında Türk Kızılay, toplumda gönüllü, düzenli ve bilinçli kan bağışçısı kazanımını sağlamak amacıyla birçok kurum ve kuruluşla iş birliği protokolleri imzalayarak çalışmalar yürütüyor. Bugün de projenin Atakum ayağını gerçekleştiriyoruz. Çalışmada emeği bulunanlara çok teşekkür ediyorum. Hedef 5 bin 555 ama inşallah hedefin çok üzerinde kan bağışı alacağız."

;