Sağlık Bakanlığında Kan Bağışı Etkinliği

PAYLAŞ:   
14/06/2022

Sağlık Bakanlığı ve Türk Kızılay iş birliğinde 14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü kapsamında Sağlık Bakanlığında kan bağışı etkinliği düzenlendi.

Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Sabahattin Aydın, Sağlık Bakan Yardımcısı Dr. Şuayip Birinci, Sağlık Bakan Yardımcısı Halil Eldemir ile Türk Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Sayın Saim Kerman, Mali ve Destek Hizmetler Direktörü Sayın Erkan Oğuztürk, Kalite ve Stratejik Yönetim Direktörü Sayın Sibel Eldemir, Orta Anadolu Bölge Kan Merkezi Müdürü Murat Güler ve Ankara Kan Bağışı Merkezi Müdürü Cengiz Dönmez’in katılım sağladığı kan bağışı kampanyası yoğun ilgiyle karşılandı.

Sağlık Bakanlığı Merkez Yerleşkesi’nde gerçekleştirilen kan bağışı kampanyasında bugüne kadar 14 kez kan bağışlayan bağışçımız Caner Kılıç’a, Sağlık Bakan Yardımcısı Sayın Prof. Dr. Sabahattin Aydın tarafından bronz madalya takdim edilerek kurtarmaya vesile oldukları hayatlar adına teşekkür edilmiştir.

Sağlık Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın, etkinliğin kurumsal kan bağışını teşvik etmek amacıyla yapıldığını belirterek, Bakanlık olarak kendilerinin de bu konuya önderlik etmek istediklerini söyledi. Bu kapsamda bakanlık çalışanlarını kan bağışlamaya teşvik ettiklerini belirten Aydın, Türkiye genelinde sağlık çalışanlarının bağışçı olarak öncü rol oynadıklarını dile getirdi. Bakan Yardımcısı Sabahattin Aydın sözlerine şöyle devam etti: "Kan gerçekten ihtiyaç duyulduğu anda hayat kurtaran bir unsur. Bu konuda Türk Kızılay sadece ülkemizde değil, komşu ülkelerde de birçok riskli bölgelerde çok büyük hizmetler veriyor. Ancak 85 milyon nüfuslu bir ülkede daha fazla kan bağışının olması, daha fazla gönüllünün olmasını bekleriz. Bu konuda vatandaşlarımızın duyarlı olmasını, kan bağışı yapmasını arzu ediyoruz, teşvik ediyoruz, davet ediyoruz."

Kızılay Kan Hizmetleri Genel Müdürü Dr. Saim Kerman etkinlik sırasında yaptığı konuşmada 14 Haziran'ın Dünya Kan Bağışçıları Günü’nün önemini vurgulayarak her yıl bu gün nedeniyle çeşitli faaliyetler yaptıklarını bildirdi. Bugün de "kurumsal bağışçılık" kapsamında Sağlık Bakanlığında bulunduklarını aktaran Saim Kerman, "Yıllık 3 milyon hedefi olan, günlük 10 bin ortalama ile hastalarımıza ulaştığımız ve 1100 kadar hastaneye sunum yaptığımız bir operasyonu, 150 sabit, yaklaşık 150 de böyle hareketli ünitelerde gerçekleştiriyoruz. Bekleyen hastaların ihtiyaçlarının karşılanması açısından çok kıymetli olan kan bağışının bağışçılarımız vasıtasıyla karşılanabileceğinin bilinci ile yaygınlaştırmak istiyoruz." dedi.

;