Facebook Kan Bağışı Uygulaması Kullanıma Sunuldu

PAYLAŞ:   
14/06/2022

Türk Kızılay ve Amerikan sosyal medya şirketi Meta, "Facebook Kan Bağışı Uygulaması"nı Türkiye'de resmi olarak kullanıma sundu.

İstanbul’da Türk Kızılay Çapa Kan Bağışı Merkezi’nde Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Meta Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Kojo Boakye ve çok sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen törenle uygulamanın tanıtımı yapıldı. "Facebook Kan Bağışı Uygulaması"nın Türk Kızılay’a bağlı Bölgesel Kan Merkezleri, Kan Bağış Merkezleri ve mobil kan bağış araçları ile ülkenin kan ihtiyacının karşılanmasına destek olmak için gönüllü kan bağışçı sayısının artırılmasına katkı sağlaması planlanıyor. İnsanların çevredeki kan bağış merkezlerinden kan bağışı çağrıları almak için kaydolmalarının ardından gönüllü kan bağışları arasına katılmalarını amaçlıyor. Bu özellik, insanların kan bağışı yapabilecekleri merkezleri bulmasına ve yakınlarındaki bir kan bağışı merkezi kana ihtiyaç duyduğunda bilgilendirilmelerine yardımcı olmak için hayata geçirildi. 18-65 yaş arasındaki Facebook kullanıcıları, platforma kaydolabilecek ve kan bağışı ile ilgili güncellemeleri almaya başlayabilecek. Kullanıcıların kan bağışında bulunup bulunamayacağı yaş, sağlık durumu ve diğer faktörlere bağlı olarak belirlenecek. Kan Bağış Uygulaması kullanıcıları, yakınlarında kan bağışına ihtiyaç duyan kan bağış merkezleri hakkında bilgilendirilecek ve haber akışlarında karşılaşacakları bildirimler ile kan bağışı yapmaları konusunda teşvik edilecek.  Kullanıcılar, uygulama sayesinde kan bağışı ile ilgili hatırlatmalar kurabilecek, aile ve arkadaşlarını kan bağışında bulunmaya davet edebilecek.

“Uygulama Kan Bağışının Önemini Toplumda Yaygınlaştıracak”

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, tören sırasında yaptığı konuşmada yapılan iş birliği hakkında bilgiler verdi. Genel Başkan Dr. Kerem Kınık, “Biz ihtiyacı olan insanlarla bağışçıları bir araya getiriyoruz. Facebook ise farklı farklı insanları, grupları, şirketleri sanal olarak bir araya getiriyor. Meta’nın dünyanın birçok yerinde yürüttüğü kan bağışına destek çalışmasının Türkiye’de de uygulanacak olmasından mutluluk duyuyoruz. Bu faaliyetlerimiz kan bankacılığı ve kan bağışının önemini toplumda yaygınlaştırmaya yarayacak. Aynı zamanda kan bankalarında ve kan bağış noktalarında erişimi kolaylaştıracak ve bu süreç içerisinde de ihtiyaç duyulan bölgelerde olağanüstü durumlarda kan bağışçılarımızın yönlendirilmesine fayda sağlayacak. Türkiye’nin 300 noktasında kan alıyoruz. Testlerini yapıyoruz ve bin 500’e yakın hastaneye ulaştırıyoruz. Bu aynı zamanda her gün gerçekleşen büyük bir lojistik operasyondur.” diyerek sözlerini tamamladı.

“Uygulama, Kan Bağışı Noktaları Daha Fazla İnsan İle Tanıştıracak”

Meta Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Kojo Boakye ise “Meta olarak dünyanın farklı yerlerinde kan bulunamadığında kullanıcılarımızın ve kan bankalarının, değer verdikleri insanlar için kan bağışı istemek için Facebook'a yöneldiğini gördük. Dünyanın her yerinden insanlara ulaşabilen platformumuzu, gönüllü bağışlara ilham verecek ve insanların birbiriyle bağlantı kurabilecekleri bir yer haline getirerek insanların güvenli kan elde etmesine yardımcı olmak için daha fazlasını yapabileceğimizi fark ettik ve 2017'de kullanıma açılan bir kan bağışı özelliğini hayata geçirdik. Bugün Türkiye’de de kullanıma sunduğumuz bu özellik sayesinde, yerel kan bağışı noktalarını daha fazla insan ile tanıştırmak ve kan ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olmak için önemli bir adımı atmaktan memnuniyet duyuyoruz.” dedi.

Kan Bağışçılarına Madalya Takdimi

Tören sırasında 14 Haziran Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü kapsamında, madalya almaya hak kazanan kan bağışçılarına ödülleri takdim edildi. Büyük bir yardımseverlik ve sosyal sorumluluk örneği göstererek yıllar içerinde 24 kez kan bağışında bulunan Zafer Şen ve 12 kez kan bağışında bulunan Gülsüme Abdioğlu’na Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık ve Meta Orta Doğu, Afrika ve Türkiye Kamu Politikaları Direktörü Kojo Boakye tarafından bronz madalya ve beratı takdim edildi.
 

;