Samsun’da Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü Kutlandı

PAYLAŞ:   
15/06/2022

14 Haziran Dünya Kan Bağışçıları Günü kapsamında; Samsun İl Sağlık Müdürlüğü ve Türk Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürlüğü Düzenli kan bağışının önemini bir kez daha vurgulamak ve bu konuda farkındalık yaratmak amacıyla bir kan bağışı etkinliği gerçekleştirdi.

Samsun Cumhuriyet Meydanında düzenlenen etkinliğe Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Samsun il Sağlık Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Muhammet Ali Oruç, Samsun İlkadım Şube Başkanı Ecz. Ahmet Muştu katılım sağladı.

Tören sırasında açılış konuşması yapan Türk Kızılay Samsun İl Başkanı Ecz. Ahmet Muştu, Türkiye'de kan ihtiyacının yüzde 90'ını Kızılay'a ve kan ihtiyacı olan insanları düşünen duyarlı vatandaşların sağladığını vurguladı. Samsun'da ortalama günlük 150-200 rakamlarında kan ihtiyacı olduğunu söyleyen Muştu, "Biz de Kızılay çalışmalarına sorunsuz bir şekilde devam ediyoruz." açıklamasında bulundu.

"Kan Bağışını Artıracak Yeni Kampanyalar Yapacağız"

Etkinlik sırasında konuşma yapan Vali Dağlı, Türk bayrağını dünyanın her yerinde dalgalandıran Kızılay'ın Türkiye'nin önemli bir kuruluşu olduğunu vurgulayarak, "Bugün Kızılay'ımızın 154. kuruluş yıl dönümü dolayısıyla burada toplandık ama bugün biraz daha kan bağışına farkındalık uyandırmaya çalışıyoruz, biraz daha kan bağışına odaklamaya çalışıyoruz. Kızılay'ımız gerek felaket anında, gerek ihtiyaç olduğunda hatta dünyanın her yerinde her an görme imkanımız var. Bayrağımızı dünyanın her yerinde dalgalandıran çok önemli kuruluşumuz. Tabii, kan bağışı konusunda özellikle Kovid-19 salgını döneminde kanın ne kadar acil, zaruri olduğunu gördük. Bu manada kan bağışını arttırmak için gayret gösteriyoruz ve bunun daha da artmasını istiyoruz. Kan bağışını biraz daha arttıracağız. Bir ara 5 bin 555 kan bağışına ulaştık, tüm kurumlarımızla, okullarımızla, meydanlarda bu farkındalığı ve kan alma kampanyalarını yaptık, başarıya da ulaştık. Biliyoruz 5 bin 555 sayısını geçtik de. Ama bundan sonra hem yeni kampanyalar yapacağız hem yeni farkındalık çalışmalarıyla bunları devam ettirmiş olacağız. Bu manada inşallah vatandaşlarımızı kan bağışına biraz daha alıştırabiliriz ve kan bağışının hazzını inşallah onlar da tatmış olurlar." diyerek sözlerini tamamladı.

"Kan Sürekli Bir İhtiyaç"

Samsun İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç, düzenli kan bağışının önemine vurgu yaparak hastaların tedavilerinin gecikmemesi için toplumdaki tüm bireylerin düzenli kan bağışında bulunmaları gerektiğini ifade etti. Oruç, erkeklerin 3 ayda bir, kadınların 4 ayda bir kan bağışlayabildiğini söyleyerek, "Bağışlanan kanlar, bağışta bulunan bireyimizin sağlığını etkilememektedir. Çünkü 3-4 ay içerisinde kan bileşenleri kendilerini yenilemekte. Kendimizi sürekli kan ihtiyacı olan hastalarımızın yerine koymamız gerekmekte. Bu vesileyle tüm halkımızdan kan bağışını sürekli olarak yapmalarını istiyorum. Kan acil veya zorunlu bir ihtiyaç değil, sürekli bir ihtiyaçtır." ifadelerini kullandı.

;