Damardan Kahramanım Olur musun?

PAYLAŞ:   
06/09/2022

Kanser Savaşçıları Derneği ve Türk Kızılay iş birliği ile “Damardan Kahramanım Olur Musun?” sloganıyla bir kan bağışı kampanyası hayata geçirildi.

Kan bağışının kanser hastalığının tedavisindeki önemine dikkat çekerek, farkındalık yaratmayı amaçlayan kampanyanın lansmanı, Türk Kızılay Çapa Kan Bağışı Merkezinde gerçekleştirildi. Lansman törenine Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Dr. Belma Kurdoğlu Akgün, İç Hastalıkları ve Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Çetiner, Tıbbı Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Mahmut Gümüş, Pediatrik Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Barış Malbora ve Türk Kızılay Kan Bağışçısı Yönetimi Müdürü Dr. Metin Kalender katılım sağladı.

Lansman töreninin açılış konuşmasını yapan Kanser Savaşçıları Derneği Başkanı Dr. Belma Kurdoğlu Akgün, "Kanser hastalarının kan ihtiyacına vurgu yapmak için bugün burada yeni bir kampanya başlatıyoruz. Aslında toplumda kan ihtiyacının trafik kazası ve ameliyatlar için bir ihtiyaç olduğu biliniyor. Şunu biliyoruz ki, ABD'deki istatistiklere göre aslında toplumun yüzde 25 kan ihtiyacı, sadece kanser hastaları için kullanılıyor. Dolayısıyla kan, kanser hastaları için gerçek bir ihtiyaç. Biz buna vurgu yapmak ve toplumumuzu kan bağışına davet etmek için bir aradayız. Türk milletinin kan bağışına bakışı olumlu yalnız, bildiğiniz gibi pandemi döneminde sadece ülkemizde değil, bütün dünyada büyük bir sorun oldu. Çünkü kan bağışı oranları ciddi oranda azaldı. Ülkemizde sadece yaz dönemi ve Ramazan aylarında düşüş görülür. Biz bütün halkımızı kan bağışı yapmaya davet ediyoruz çünkü unutmayın ki kan vererek hayat veriyorsunuz." diyerek sözlerini tamamladı.

Kızılay Kan Hizmetleri Kan Bağışçısı Yönetimi Müdürü Dr. Metin Kalender, mevcut kan stoklarıyla ilgili 18 bölge kan merkezi ve 68 kan bağışı merkeziyle onlara bağlı birimlerle yürütüldüğünü söyleyerek sözlerine şöyle devam etti: "İçinde bulunduğumuz dönem itibarıyla ülkemiz kan ihtiyacının yaklaşık yüzde 92'sini Kızılay karşılamaktadır. Covid-19 dönemine kısaca değinmek gerekirse ülke genelinde bir infial, enfeksiyon, doğal afet ya da başka bir olay söz konusu olduğunda, bu sistemi üstlenmiş ekibin belirli bir stok seviyesine ulaşmış olması gerekiyor. Kan acil değil sürekli ihtiyaçtır. Bu nedenle herkesi kan bağışına davet ediyoruz." dedi.

;