Baruthane Ortaokulunun Kan Bağışına Desteği Sürüyor

PAYLAŞ:   
08/11/2022

Türk Kızılay’ın kurumsal kan bağışçısı olan Baruthane Ortaokulu Kızılay Haftası kapsamında kan bağışı konusunda yeni bir başarıya daha imza attı.

Samsun İlkadım ilçesinde bulunan Baruthane Ortaokulu geleneksel hale gelen kan bağışı etkinliklerine bir yenisini ekledi. Okul yönetimi veliler ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği kampanya kapsamında bir gün içerisinde toplam 1.445 ünite kan bağışı alındı. 2017 yılında 405 ünite, 2018 yılında 905 ünite, 2019 yılında bin 549 ünite, 2020 yılında 353 ünite, 2021 yılında ise bin 411 ünite kan bağışı yapan Baruthane Ortaokulu böylece önemli bir başarıya imza attı.

Kan Acil Değil Sürekli Olan Bir İhtiyaçtır

Etkinlik sırasında konuşma yapan Türk Kızılay Orta Karadeniz Bölge Kan Merkezi Müdürü Dr. Muhsin Yıldırım, "Kan acil değil sürekli olan bir ihtiyaçtır. Sağlık kuruluşlarında tedavi gören insanların tedavi süreçlerinde kan bileşenlerine ihtiyaçları olduğunda bunun karşılanmasındaki yegane kaynak gönüllü ve düzenli kan bağışlarıdır. Bu manada biz Baruthane Ortaokulu ile yıllardır okul bünyesinde öğrencilere sorumluluk vererek onların kendi velilerini, yakın çevrelerini kan bağışı konusunda bilgilendirip onları kan bağışına davet eden bir çalışma gerçekleştiriyoruz. Bu çalışmayı uzun yıllardır gerçekleştirmekteyiz. Bugün yine Baruthane Ortaokulu bünyesinde oluşturmuş olduğumuz kan bağışı alanlarıyla etkinliğimizi gerçekleştirmekteyiz. Bu çalışmada öğrenciler bire bir yakın çevrelerine ulaştılar ve her öğrenci burada kendi bulduğu gönüllü kan verecek kişilerin kayıtlarını tutuyorlar. Tabii burada öğrencilere sorumluluk vermek hem geleceğin bağışçıları olma noktasında hem de kan bağışının önemini bu yaşlarda kavrayıp topluma aktarma konusunda bizlere olan desteklerinden dolayı biz müteşekkiriz. Biz benzer çalışmaları yine farklı okullarımızda gerçekleştiriyoruz ama Baruthane Ortaokulu bu zamana kadar en fazla kan bağışı aldığımız okul olaraktan yine ön sıralardaki çalışmalarını devam ettiriyor. Baruthane Ortaokulu bizim kurumsal kan bağışçısı olan okulumuzdur. Bu yapmış olduğu çalışmalardan ötürü de kendilerini zaten kurumsal madalyayla ödüllendirdiğimiz bir okulumuzdur. 18-65 yaş aralığında sağlık problemi olmayan 50 yaşın üzerindeki her bağışçımız Kızılay'ın kan bağış noktalarına resmi kimlik belgeleriyle kan bağışı için başvurabilir. Erkekler 3'er aylık periyotlarla yılda 4 defa, kadınlar 4'er aylık periyotlarla yılda 3 defa kan bağışı yapabilirler. Burada önemli olan kimin ne zaman, nerede, ne kadar kana ihtiyacı olacağını bilemiyoruz ama bildiğimiz bir şey var o da birilerinin bir yerlerde kana ihtiyacı olduğu. Bu ihtiyacın sorun yaşanmadan karşılanabilmesi de ancak yapılacak gönüllü ve düzenli bağışlarla mümkündür. Biz bütün vatandaşlarımızı uygun oldukları vakitlerde Kızılay'ın bağış noktalarında gönüllü ve düzenli kan bağışçısı olmaya, aynı zamanda uygun olanları da kök hücre bağışçısı olmaya davet ediyoruz." dedi.

;