KANA YAPILAN İŞLEMLER

PAYLAŞ:   

Bağışlanan bütün kanlar dünya standartlarında tarama testlerine tabi tutulmaktadır. Kullanılan tarama testleri riskleri sadece minimuma indirir ve kanı alacak hastanın sağlığını korumak amacıyla yapılmaktadır.

PENCERE DÖNEMİ: AIDS ve hepatit gibi kan, cinsel yol ve anneden bebeğe bulaşan hastalıklar için bulaşın gerçekleştiği andan testlerde pozitif hale gelinceye kadar geçen ve tanı konulamayan ölü bir süre (Pencere Dönemi) söz konusudur. Pencere dönemindeki kişinin test sonuçları temiz görünmekle birlikte diğer insanlara bulaşma riski vardır.

Bu nedenle kan bağışı için başvuru yaptığınızda doldurduğunuz formdaki sorulara vereceğiniz dürüst ve samimi cevaplar en az tarama testleri kadar önemlidir.

Lütfen (herhangi bir şüpheniz dolayısıyla) yalnızca test sonucunuzu öğrenmek için kan bağışında bulunuyorsanız bunu yapmaktan kendinizi geri tutunuz!

Bağışlanan kanlara yapılan testler;

Anti-HIV (AIDS)
Anti-HCV (Hepatit C)
HBsAg (Hepatit B)
Frengi (Sifilis)
Kan grubu testleri


Türk Kızılay tarafından bağışlanan tüm kanlar MakroElisa testleri ile taranmakta olup, MakroElisa Testlerine ek olarak 30 Ekim 2014 tarihi itibari ile Nükleik Asid Amplifikasyon testleri de uygulanmaya başlamıştır.

Testlerin sonuçları negatif ise (infeksiyon tespit edilmemişse) size herhangi bir bildirim yapılmaz. Test sonuçlarında pozitiflik olursa, ek olarak doğrulama testleri yapılır. Doğrulama testinin de pozitif olması durumunda, doktorumuzla yüz yüze görüşerek bilgilendirilmeniz amacıyla kan bağışı merkezimize davet edilirsiniz. Görüşmeden sonra danışmanlık hizmeti alacağınız, takip ve tedavinizin yapılacağı ilgili sağlık kuruluşuna yönlendirilirsiniz. Bu işlemlerin tümü kan bağışçısının özel hayatına saygıdan dolayı “gizlilik” çerçevesinde yürütülür.
 

Tarama ve Doğrulama Laboratuvarı

Tarama Laboratuvarı, bağışlanan kanlara hem tıbbi hem de yasal açıdan zorunlu olan tarama testlerinin uygulandığı laboratuvardır.
Bağışlanan tüm kanlar, Hepatit B, Hepatit C ve AIDS infeksiyonları MakroElisa ve Nükleik Asid Amplifikasyon testleri ile ve Sifilis (Frengi) yönünden MakroElisa testi ile taranmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız…

Gruplama Laboratuvarı

Kan nakillerine kan grubu uygunluğu hayati önem taşır. Bu laboratuvarda bağışlanan kanların gruplarına bakılmaktadır. Detaylı bilgi için tıklayınız…

Kan Bileşeni Hazırlama Birimi

Kan yapısı itibariyle çeşitli hücresel elemanlardan oluşur. Kullanım alanlarına göre kanın bileşenlerine ayrıldığı laboratuvardır. Detaylı bilgi için tıklayınız…